Buduj sieć skojarzeń
Technik zapamiętywania obcojęzycznych słów jest wiele i staraliśmy się niektóre z nich tutaj zasygnalizować. Rzecz jasna zasoby wiedzy w tej materii są znacznie szersze i bez problemu znajdziemy je w internecie, a także w podręcznikach. Uczęszczając na lekcje języków obcych możemy także pytać prowadzących, którzy z pewnością podsuną nam interesujące patenty na skuteczną i szybką naukę słówek.
W praktyce często jest to problematyczne, albowiem każdego dnia stykamy się z setkami słów, którym instynktownie staramy się przyporządkować brzmienie po angielsku czy niemiecku. Pewne rzeczy trzeba po prostu wiedzieć i tego nie przeskoczymy. Pytanie, co zrobić, aby te informacje łatwiej weszły do głowy? Jedna z popularniejszych i częściej polecanych przez nauczycieli metod mnemotechnicznych opiera się o budowanie sieci skojarzeń.
Skojarzenia znacznie ułatwiają skuteczną naukę, dlatego sprawdzają się praktycznie w każdej dziedzinie, a zwłaszcza tam, gdzie informacje zawarte są w rozbudowanych blokach tekstu. Stąd ucząc się historii, biologii czy polskiego możemy śmiało sięgać po skojarzenia. Tu przydać mogą się rysunki, notatki, łączenie wiadomości z sugestywnymi obrazami i wiele innych pomysłów.
Słówka da się ogarnąć w podobny sposób. Rzeczowniki możemy kojarzyć ze zdjęciami i wizerunkami przedmiotów, osób czy zwierząt. Można także korzystać z gotowych historii obrazkowych, z których kontekstu wynika również znaczenie przymiotników i czasowników.
Potencjał jest spory – trzeba jedynie wykazać się daleko idącą kreatywnością.